+420 774 802 824 PO - PÁ 8:00 - 18:00
|
login Přihlásit se

Význam spojení draslíku a karlovarské vřídelní soli

Otok je stav, při kterém se v tkáni nebo orgánu vyskytuje více tekutiny, než za normálních fyziologických okolností. Jedná se o hromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru, čímž vázne výměna vody a živin mezi krví a buňkami. V důsledku toho se mění podmínky metabolismu a zvyšuje se tělesná hmotnost. Výkyvy množství vody v jednotlivých částech těla mohou být způsobeny např. nepravidelným pitným režimem. Optimální příjem tekutin je 3 – 4 dcl vody na 10 kg tělesné hmotnosti. Tekutiny popíjejte malými doušky po celý den, maximálně však do 19 hodin večer.

Význam spojení draslíku a karlovarské vřídelní soli spočívá v jejich synergickém působení při vyrovnávání acidobazické rovnováhy organismu a střevních sliznic, které může vést:
 

  • ke zlepšení funkcí orgánů podílejících se na hospodaření s vodou
  • k úpravě tělesné váhy a otoků
  • k posílení imunitního systému organismu a jeho regeneraci
     

Draslík (Kalium)

Charakteristika a význam

Draslík (kalium) patří do skupiny alkalických kovů. V těle se vyskytuje jako kladně nabitý iont, který se nachází převážně uvnitř buněk lidského organismu (na rozdíl od sodíku, který je převážně vně). Je to nejrozšířenější minerál v našem těle. Společně se sodíkem vytvářejí elektrochemický gradient na stěně buněk, který je nutný k životu buňky. Podílí se na vedení vzruchu, dráždivosti svalů, metabolismu cukrů, správné činnosti srdce, udržení osmotického tlaku v těle, metabolismu kyslíku v mozku. Draslík je přirozeným diuretikem (látkou zvyšující objem moči), odstraňuje únavu, pomáhá snášet vysoké klimatické teploty a přispívá k udržení normální činnosti svalů.

Nedostatek minerálu

Příjem draslíku by měl být v ideálním případě větší než příjem sodíku, ale ve skutečnosti tomu tak bývá zřídka. Zvýšený příjem draslíku je doporučován u starších lidí. K nedostatku draslíku (hypokalémii) může dojít při silném zvracení, poruchách příjmu potravy (anorexie, bulimie), u srdečního selhání, u některých onemocnění ledvin a u alkoholiků. Zvýšené riziko nedostatku draslíku je u lidí dlouhodobě užívajících některá diuretika a projímadla. Hladinu draslíku v krvi snižuje také lékořice.

Příznaky nedostatku minerálu

Nedostatek draslíku se může projevit svalovou slabostí, otoky, zácpou, bolestmi v břichu. Výrazný nedostatek draslíku může způsobit svalové křeče.

Nízké i vysoké hladiny draslíku mohou škodit srdci, proto by mělo být podávání přípravků obsahujících draslík konzultováno s lékařem či lékárníkem (zvláště u pacientů léčených digoxinem).

Karlovarská vřídelní sůl

Charakteristika

Účinek soli je určován jejím působením na sekreční a motorickou aktivitu žaludeční sliznice a střevního traktu, vnější sekreci slinivky břišní, jater a žlučníku. Užívá se jako digestivum, choleretikum, hepatoprotektivum a diuretikum. Pomáhá při funkčním onemocnění žaludku a horní části tenkého střeva, poruchách střevní motility bez organického podkladu (zácpy, dráždivý tračník, apod.), dyskinezi vývodných cest žlučových, včetně postcholecystektomického syndromu, oslabení slinivky břišní a subaktivním stavu jater, diabetu mellitu, obezitě a poruchách metabolismu tuků a při metafylaxi oxalátových močových kamenů.

Z výše uvedeného vyplývá, že draslík a karlovarská vřídelní sůl působí na základní funkce lidského organismu. Pravidelné užívání kapslí Correct Forte s draslíkem a karlovarskou vřídelní solí tak představuje nejjednodušší cestu k nápravě mnoha deficitů zapříčiněných současným způsobem života.