+420 774 802 824 PO - PÁ 8:00 - 18:00
|
login Přihlásit se

Vaginální kvasinková mykóza

Vaginální kvasinková mykóza představuje nejčastější problém, který dokáže v  průběhu života potrápit snad každou ženu, někdy i opakovaně nebo dlouhodobě.

Typickými projevy bývá bílý tvarohovitý výtok, otok vnějšího genitálu a pochvy, nepříjemný zápach, svědění, pálení, příp. až bolest při močení nebo během pohlavního styku.

Mykóza (kandidóza) je obvykle způsobena drobnými jednobuněčnými mikroorganismy – kvasinkami např. rodu Candida albicans. Ty se rychle rozmnožují zejména v příznivě teplém a vlhkém prostředí, tj. v případech, kdy dochází ke zvýšení pH v poševní oblasti např. díky zapaření ženského genitálu při nošení nevhodného či příliš těsného spodního prádla nebo při delším setrvání v mokrých plavkách. Dobrým útočištěm pro kvasinky jsou též vlhké ručníky, mycí žínky či mycí houby, proto je důležité dbát na hygienu i těchto pomocníků.

Také užívání antibiotik může podporovat vznik kandidózy, protože dochází k narušení přirozené ochranné vaginální mikroflóry a přirozeně kyselého pH, jelikož se v pochvě dočasně vytvoří sterilní prostředí, které podporuje rychlé pomnožení kvasinek. Toto je způsobeno např. i po koupání v bazénech s dostatečně chlorovanou vodou, protože pronikne-li chlorovaná voda do pochvy, dochází tím pádem k její dezinfekci a narušení přirozené poševní rovnováhy.

Ve zdravém poševním prostředí představuje ochranu už samotný její epitel, který se podobně jako děložní sliznice v rámci menstruačního cyklu pravidelně obnovuje. Jde o tzv. samo-čistění pochvy, kdy tímto způsobem odcházejí i povrchové buňky, které jsou napadené mykózou.

Běžně se lidský organismus kvasinkám brání tím, že na povrchu kůže nebo sliznice vytváří přirozeně kyselý ochranný povlak, kterým nemohou kvasinky proniknout. Zároveň na zdravých sliznicích žijí i užitečné bakterie, které tvoří např. ústní, střevní či poševní mikroflóru, která kvasinky vytlačuje a zamezuje jejich usazení. Pokud dojde k jejich zničení, je zapotřebí je vhodně doplnit. 

Gyn-lakt® byl vyvinut jako krém pro intimní hygienu s přídavkem karlovarské vřídelní soli, laktobacily, lubrikantem a dextrózou. Přípravek se používá k vnější intimní hygieně v péči o ženský genitál, kde omezuje přístup mikroorganismům a udržuje přirozeně kyselé pH. Při vývoji byl kladen důraz na účinnost, vnímavost všemi skupinami uživatelů a v neposlední řadě na dobu užívání. To vše se po několikaletém výzkumu podařilo a výsledkem je krém intimní hygieny s vysokým účinkem, určený pro ženy, ale také pro muže. Je velmi dobře roztíratelný a stačí velmi malé množství.

Gyn-lakt® je vhodný  při vstupu do bazénů, saun, solárií a veřejných lázních. Též se osvědčil v kombinaci s Argentum gelem při regeneraci tkáně vnější intimní oblasti a po holení v intimních partiích.